fallback

Може ли "ЕС на регионите" да предложи решение на сепаратистките настроения?

Брюксел не трябва да се страхува да общува с местните власти, пише в коментар EurActiv

08:06 | 10.10.17 г. 6

Кризата в Каталуния накара всички да обърнат внимание на потенциалните подобни проблеми – от сепаратистките движения в Шотландия и Фландрия до Бавария. Растящият брой искания за по-голяма автономия на региони е една от заплахите за ЕС и едновременно с това именно ЕС може да се окаже решението, пише в коментар EurActiv.

Желанието на Каталуния за независимост не е продиктувано от настроения против ЕС, посочва изданието. Мотивите на сепаратистите в Шотландия пък са насочени точно към оставането в общността и ползите от единния пазар, тоест съвсем различно от проповядваните от Найджъл Фарадж във Великобритания и Геерт Вилдерс в Холандия политики.

В ЕС властта се движи по две направления – до Брюксел и надолу към регионите, което всъщност е съвсем различно от представите на много европейци, че Съюзът означава предаването на властта от националните власти на европейските институции.

В общността решенията се взимат на различно ниво – европейско, национално или регионално, което е най-близко до гражданите. Този принцип на „субсидиарност“ беше изведен през 1985 година и влезе в Договора от Маастрихт през 1992 година и ако той се приема сериозно, то европейските политики трябва да се определят на нивото, което е най-близко до гражданите, коментират анализатори за EurActiv.

Това означава, че Комитетът на регионите, създаден през 1994 година в изпълнение на принципа на субсидиарността, трябва да промени своята роля от консултантска на реална институция, която му е дадена в Договора за ЕС.

Резултатите от националните избори също са показателни - печелят все повече партии, които настояват регионите да имат по-голяма автономия, особено в големите държави. Факт е и че европейските региони днес са много по-силни благодарение и на политиките на ЕС, които насочват фондовете директно към местните власти. 

Концепцията за „Европа на регионите“ никак не е нова и е начин за намаляване на централизираната власт в ЕС, а европейските лидери все по-често започват да насочват вниманието именно към реформа с цел регионализиране на общността.

„Идеята за Европа е много по-стара от идеята за европейските нации“, коментира преди време председателят на Европейския съвет Доналд Туск и допълни, че национализмът означава сепаратизъм.

„Сепаратизмът, включително и на регионално ниво, не води до по-добра демокрация. За мен истинският регионализъм е силен антидот на национализма и сепаратизма“, обясни още Туск пред Комитета по регионите.

Бившият полски премиер посочи и още, че силните региони означават силна държава, но всяка европейска страна има различен опит с регионализма. Федералните държави като Германия или Австрия познават силната власт на отделните региони, отчита EurActiv. В същото време в ЕС има и силно централизирани държави – Франция или Швеция, в които регионална власт практически не съществува. А има и държави като Великобритания и Испания, в които някои от регионите притежават автономия, а други – не.

Връщайки се на кризата в Каталуния, липсата на реакция от страна на ЕК показва, че властта все още е монополизирана от централната власт в държавите, които са в ЕС. Брюксел не трябва да се страхува да прескочи това ниво и да общува директно с местната власт, пише в заключение EurActiv.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:49 | 12.09.22 г.
fallback